Mohli byť výsledky cytológie ovplyvnené menštruáciou?

Zodpovedané
9. nov 2022

Dobrý deň,

mám plánovanú laparoskopiu kvôli cystám, pred zákrokom som si robila všetky potrebné a odporúčané vyšetrenia, no pri cytológii mi vyšiel ster s nejakou odchýlkou vraj (nejaká baktéria). Ster mi robili ešte počas menštruácie, kvôli vhodnému načasovaniu aby stihli výsledky prísť skôr, než budem mat zákrok.

Je teda možnosť, že výsledky steru boli ovplyvnené menštruáciou?

A je možné, že mi teraz budú musieť laparoskopiu posunúť pripadne preložiť na ďalší mesiac?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

pri náleze baktérie, je ju potrebné pred laparoskopiou preliečiť. Menzesom daný výsledok ovplyvnený nebol.

Ak bola realizovaná konvenčná cytológia, v prípade krvácania mohol byť nález neprehľadný a výsledok napríklad falošne negatívny, keďže bunky vyšetriť nevedeli pre prítomnosť krvi. Na vedľajší nález bakteriálnej infekcie to vplyv nemalo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník