Mohli fytohormóny spôsobiť cysty a stimulovať vaječníky?

Zodpovedané
12. okt 2021

Dobrý deň,

už dlhšie užívam alchemilku v kapsulach - od menštruácie po ovuláciu. Mám folikulovú cystu. Kúpila som si Indol3C, no cysta sa zväčšila na dvojkomorovú. Alchemilka aj Indol obsahujú fytohormóny.

Mohli fytohormóny spôsobiť cysty a stimulovať vaječníky?

Mám ich ďalej užívať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nemyslím si, že uvedené doplnky stravy ovplyvnili rast cysty. Užívanie Indol3C sa dokonca doporučuje pri náleze cysty na vaječníkoch. Bohužiaľ ide iba o doplnky stravy a ich efekt zaručený nie je.

Väčšina jednoduchých cýst na vaječníku sa sama vstrebe. Neviem o aký typ cysty sa vo Vašom prípade jedná, aká je veľká a aká je progresia jej rastu. V niektorých prípadoch je v konečnom dôsledku nutné operačné riešenie.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník