Môže byť tehotenstvo ohrozené, ak som mala zápal?

Zodpovedané
30. okt 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

aktuálne som v 21. tt a včera som skončila na urgentne, nakoľko mi poobede začalo intenzívne tvrdnúť brucho. Posledné tri dni ma rezala maternica, tak som si dávala 3x denne Magnerot. Včera som si dala 4 Magneroty a keď ani po hodine neprišla úľava a brucho mi tvrdlo, išla som na urgent. Kým som čakala, tvrdnutie ustúpilo.

Spravili mi vyšetrenie na pásoch, pán doktor ma vyšetril vaginálne, aj sonom, skonštatoval, že je všetko OK z gynekologického hľadiska. Povedal mi, že mám zvýšené leukocyty, pravdepodobne začínajúci alebo doznievajúci zápal buď z močových ciest alebo z pošvy, a aby som v pondelok navštívila svojho OG kvôli steru z pošvy a kultivácie moču.

Môjmu gynekológovi som sa už ale dlhšie sťažovala na diskomfort v pošve a výtok, raz ma preliečil Macmirorom bez steru z pošvy. Nakoľko mi výtok ani po Macmiror neustúpil, opakovane som ho prosila o ster z pošvy, povedal však, že to nie je potrebné. Nakoľko som sa ale včera dozvedela, že tvrdnutie mi mohol spôsobiť aj zápal v pošve, veľmi sa obavám, či som niečo nezanedbala.

Môže byť moje tehotenstvo ohrozené?

Prikladám aj výsledky z urgentu.

Čo ak mi gynekológ nebude chcieť realizovať ster z pošvy ani teraz, kde si ho môžem nechať spraviť ako samoplatca?

A posledná otázka, pozerala som, že v pondelok bude mať dovolenku, počká tento stav do stredy alebo ako mám postupovať?

Ospravedlňujem sa vám za dlhšiu správu a veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

nateraz ste zaliečená. Monural sú antibiotiká, ktoré pôsobia v močovom trakte. Probiotiká tiež doporučujem užívať. Magnézium určite užívajte aspoň 3x denne (max 3x2), pite dostatok tekutín a oddychujte.

Ak nemáte ťažkosti, postačí zrealizovať stery v stredu. Ak by sa ale bolesti zopakovali, vyhľadajte gynekologickú pohotovosť opakovane.

Stery by Vám mal Váš lekár zrealizovať, keďže je to uvedené aj v doporučení.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník