Môže cysta brániť prijať embryo v maternici?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

skoro 2 roky mám vodovú dvojkomorovú cystu. Najprv mala 2,5 x 3 cm. Podstúpila som 3 cykly IVF stimulácie, cysta sa po stimulácii zväčšila na 4,5 x 7. Bez stimulácie sa nezväčšuje. Bola aj odsatá, cytológia negatívna. Vklady boli neuspešné. Inak mi problémy nespôsobuje.

Pri vaginálnom sone som akurát cítila bolesť, keď doktor sondu natočil do tej strany.

Môže cysta brániť prijať embryo v maternici?

Môžem ísť s takouto cystou letecky na dovolenku?

Nemôže sa mi niečo stať?

Ďakujem

Dobrý deň,

cystu o veľkosti 7 cm by bolo vhodné operačným spôsobom doriešiť. Je už pomerne veľká a okrem toho, že by mohla ďalej rásť a spôsobovať bolesti, môže sa otočiť okolo vlastnej osi, priškrtiť prívodné cievy. To by skončilo potrebou akútnej operácie. Alebo môže prasknúť na nevhodnom mieste a krvácať.

Poraďte sa s vyšetrujúcim lekárom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník