Môže hemofilus v nose ohroziť plod v 22. týždni?

Zodpovedané
25. feb 2023

Dobrý deň,

cca mesiac dozadu som mala bolesti hrdla, nádchu a žlté sople. Cca týždeň dozadu som navštívila obvodného lekára, lebo som mala ešte problémy. Ten mi spravil výtery z hrdla a nosa. Výtery z hrdla boli v poriadku a v nose mi zistili baktériu hemofilus. Plus mám aj jemný hnisavý výtok z jedného oka. Lekárka mi navrhla podať lokálne antibiotikum Pamycon do nosa a oka. Beriem ich od včera a na oku vidím zlepšenie.

Sú postačujúce len lokálne antibiotiká?

Nie je vhodné zvoliť celkovo anitibiotickú liečbu?

Je táto baktéria nebezpečná pre dieťa?

Som po dvoch potratoch, takže nechcem nič podceniť.

Ďakujem

Dobrý deň,

je otázne, či je potrebné infekt preliečiť, keďže z výteru z nosa výjde skoro stále pozitívna kultivácia. Soplíky nie sú sterilné.

Nádcha môže trvať aj 6 týždňov.

Infekcia v nose dieťatko neohrozuje.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník