Môže mi Enterococcus faecalis prenášať partner?

Zodpovedané
11. aug 2022

Dobrý deň,

vždy po nechránenom styku s partnerom ma začne štípať pri močení a vo výtere z močovej rúry sa ukáže baktéria Enterococcus faecalis. Urológ má vždy pošle ku gynekológovi, avšak výtery u gynekológa sú negatívne. Ja sa stále preliečim, ale opätovne po styku dostanem infekciu. Preventívne pijem žihľavový, prasličkový a ostatné urologické čaje, dodržiavam osobnú hygienu, hlavne pred a po styku. Po styku idem vždy na wc, preventívne beriem aj Blokurimu, užívam probiotiká, užívala som aj Urovaxom, 3 mesiace užívanie kapucínky. Snažím sa stravovať zdravo, nefajčím, pijem príležitostne. Z gynekologických problémov: silná menštruácia, polyp na maternici.

Je potrebné, aby partner absolvoval výter, prípadne bral aj on antibiotiká?

Výter mu bol robený len na STD. Klasický nie.

Môže mi to prenášať on?

Keď si dám Floragyn po styku, tak je to lepšie.

Ako by som sa mohla vyhnúť opakovaným zápalom?

Zajtra má čaká hysteroskopia, idú mi odstraňovať veľký polyp na maternici

Je to bezpečné, ak mávam často Enterococcus faecalis?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka osobnej hygieny, nezabudnite sa po veľkej potrebe utierať spredu dozadu. Nie opačne.

Čo sa týka partnera, on príznaky mať nemusí (v tom majú muži šťastie). Bolo by vhodné zvážiť ster aj u neho.

Skúste preventívne užívať Urivac, ktorý obsahuje lyzát E. faecalis. Užíva sa 1 kapsula denne, najlepšie nalačno po dobu 10 dní, potom 20 dní vynechať a opäť sa cyklus takýmto spôsobom opakuje po dobu 3 - 6 mesiacov.

Samozrejme podľa výsledku kultivácie a citlivosti by bolo vhodné nasadiť antibiotiká a riadne Vás preliečiť.

Pri HSK sa realizuje dezinfekcia pošvy, neobávajte sa. Ak nemáte aktívnu infekciu, zákrok je možné zrealizovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník