Môže mi tlačenie pri zápche v 33. týždni dopomôcť k otváraniu a predčasnému pôrodu?

Zodpovedané
18. okt 2021

Dobrý deň,

už v 31. týždni mi moja pani doktorka odporučila ležať a nenamáhať sa, lebo bábo má už veľmi nízko hlavičku. Vraj sa zatiaľ neotváram, aj krčok je ok. Dosť trpím zápchami a keď idem raz za čas na wc, tak musím naozaj silno tlačiť, aby mi to pomohlo.

Môžem si tlačením dopomôcť k otváraniu a predčasnému pôrodu?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

z určitej časti nejde o priaznivú situáciu, ale veľký vplyv by to mať nemalo. Tehotné často trpia zápchami. Je potrebné piť dostatok tekutín, konzumovať vlákninu, prípadne skúšať tzv. “babské recepty” na zápchu /slivkový kompót/. Radšej si pri každej potrebe dajte načas.

Môžete si skúsiť zakúpiť Forlax, prípadne Glycerínové čapíky - obe bez receptu.
Prípadne ako vedľajší účinok užívania Magnézia sa udáva zmäknutie stolice až hnačky.

Zároveň je však priaznivé, že sa neotvárate a úpravou polohy pri ležaní - s pozdvihnutou panvou si viete pomôcť, aby sa bábätko netlačilo dole.

Držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník