Môže mykóza u ženy v 1. trimestri ohroziť dieťa?

Zodpovedané
16. feb 2022

Dobrý deň,

skoro stále mám žlto - zelený výtok, ktorý nezapácha. Aj keď som bola tehotná, tiež som ho mala. Len tam už bolo aj svrbenie a liečilo sa to. Potratila som.

Môže mykóza u ženy v 1. trimestri ohroziť dieťa?

Aký výtok je normálny?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

žlto-zelený výtok podľa môjho názoru v poriadku nie je. Je potrebné odobrať kultiváciu a liečiť ho. Ideálne pre otehotnením, aby ste sa vyhli zbytočnému užívaniu antibiotík počas tehotenstva.

Prebiehajúca infekcia ohrozuje vyvíjajúci sa plod. Avšak vo väčšine prípadov, kedy sa plod potráca v prvom trimestri, ide o chybu v niektorom štádiu vývoja a príroda si to zariadi po svojom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník