Môže nepravidelný a dlhší menzes po pôrode súvisieť s nejakou chorobou?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň prajem,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Čo sa týka šestonedelia tak áno, na kontrole som bola, len o týždeň neskôr. Nakoľko som ešte mala menzes, lekárka ma preobjednala. Lekárka ma pozrela a vraj bolo všetko ok. Popôrodné poranenia sa zahojili, ultrazvuk mi už nerobila. Vtedy nebol žiaden problém, a tak tiež sa neriešilo ani to krvácanie, lebo som si myslela, že je to ako prvé po pôrode. Predtým som takého problémy nemala.

Včera som volala s mojou gynekologičkou a povedala mi, že časté krvácanie každých 10 dní a trvajúce 12 dní nie je normálne. Vraj to môže súvisieť aj s iným veciam (chorobami). Mám sa je ozvať keď mi skončí menzes? Napíšem vám tie dátumy.

V šestonedelí od 23.3. do 2.4, od 12.4 do 23.4.

A včera som to zase dostala 4.5. Po pravde sa už aj bojím, či to mám všetko ok :( A pokiaľ krvácam, tak nebudem vyšetrená (krvácanie mám také ako menzes - prvý deň slabé, a potom to už silnejšie).

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ak rozumiem správne, po skončení šestonedelia Vám nebol realizovaný kontrolný ultrazvuk? Ak nie, určite ho je treba zrealizovať. Je možné, že sa maternica nevyčistila dostatočne. Prípadne zopakovať, či v dutine nenarástol polyp.

Ak by sa objektívna príčina vylúčila, pôvod ťažkostí bude pravdepodobne hormonálny.

Korekcia však bude nutná, keďže krvácate takmer stále s malými prestávkami. Vo výsledku by ste sa mohli vážne anemizovať.

Ak je to nutné, vyšetriť Vás samozrejme je možné aj keď krvácate.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník