Môže prekonaný Covid-19 v tehotenstve ublížiť plodu?

Zodpovedané
10. nov 2021

Dobrý deň,

v 5. mesiaci som prekonala ochorenie Covid-19 s miernymi príznakmi. Mala som len nádchu a dvojdňové bolesti krku. Obvodná lekárka pre istotu nasadila liečbu - Zinnat 500 mg a Pamycon kvapky do nosa, vitamín C a ešte morskú vodu do nosa. Žiadne ťažkosti som okrem toho nemala.

Bola som aj u gynekológa a všetko v poriadku. Obávam sa, že po prekonaní budem mať trombofilné stavy a bábätku sa niečo stane kvôli nedostatočnému prekrveniu placenty, prípadnému vzniku krvných zrazenín. Na krv som objednaná budúci týždeň, ale nejako sa neviem ukľudniť.

Môže byť toto ochorenie až natoľko nebezpečné pre plod?

Ako by sa dalo predísť možným komplikáciám?

Mohol vírus aj pri takom miernom priebehu preniknúť cez placentu?

Ako to vyzerá u Vás v praxi?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie ste prvá, ktorá prekonala Covid-19 v tehotenstve. A mali ste dokonca iba ľahký priebeh.
Keďže ste ho prekonali, vytvorili sa Vám protilátky a tie preniknú aj k bábätku. Takže bude aj ono po pôrode chránené.

Zrážacie faktory Vám skontrolujú a v prípade potreby nasadia adekvátnu terapiu.
Neobávajte sa, všetko bude v poriadku.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník