Môže sa mi nález na krčku zmeniť v priebehu tehotenstva?

Zodpovedané
10. feb 2022

Dobrý deň,

som v 7. týždni a som po prvej návšteve u gynekológa. Robil mi ster a na moje prekvapenie vyšiel výsledok LSIL, potvrdený vírus HPV 16. Roky mám toho istého partnera. Pred rokom bolo ešte všetko v poriadku. Doktor povedal len toľko, že sa to bude riešiť po pôrode.

Bude to mať nejaký vplyv na tehotenstvo?

Môže sa to upraviť bez akejkoľvek liečby?

Ako sa to bude riešiť po pôrode?

Budem môcť mať ešte ďalšie deti?

Môže sa z toho vyvinúť rakovina v priebehu tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotenstvo a s ním spojené zmeny môžu cytologický výsledok ovplyvniť pozitívne sle sj negatívne.

Po skončení tehotenstva sa teda zopakuje ster a následne sa uvidí čo ďalej. Počas tehotentsva sa s tým robiť nič nebude. Vplyv na tehotenstvo výsledok nemá. Detičky samozrejme mať môžete.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník