Môže vnútromaternicové teliesko spôsobovať prírastok na váhe?

Zodpovedané
12. júl 2021

Dobrý deň,

mám zavedené vnútromaternicové teliesko Kyleenu od 03/2020.

Môže teliesko spôsobovať prírastok na váhe, resp. ťažšie chudnutie?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše vnútromaternicové teliesko obsahuje hormón Levonorgestrel, ktorý pôsobí predovšetkým lokálne v maternici. Uvoľňuje sa v oveľa menšom množstve ako pri perorálnych hormonálnych kontraceptívach.

Ja osobne nepredpokladám, že je Váš prírastok na váhe výraznejšie spôsobený práve telieskom, avšak oficiálne ide o jeden z nežiadúcich účinkov.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník