Môžem byť pokojná, ak bolo pri morfologickom ultrazvuku všetko v poriadku?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

mám 32 r a 2 zdravé detičky, teraz čakám tretie. V 12. tt som bola na odber Tripple testy v 13/3 tt som bola na morfologickom ult. + odber krvi. Lekár po všetkých meraniach povedal, že čakáme zdravé bábätko, že všetko je tak, ako má byť… 10. 1. som bola na poradni, kde mi moja dr. povedala, že mi vyšiel pozitívny screening 1v150 DS. Ale že to nemám brať vážne, že sú to iba čísla, že ak som bola na sone a dr mi potvrdil, že je všetko ok, tak nemám stresovať. Z morfolog .mi ešte nevolali aké výsledky vyšli, iba povedali, že ak budú dobré, tak pošlú mojej gyn. a ak niečo, tak mi budú volať. Na sone som bola 4.1 .

Myslíte, že ak nedajbože, už by mi volali?

Na ďalší screening idem keď budem 16/2 tt. Mám strach, obavy, bojím sa...

Môžem byt pokojná, ak mi na morfolog. ultz. povedal dr., že bábätko je zdravé, nemusím sa báť?

Ďakujem pekne.

Dobrý deň,

výsledok 1:150 znamená, že reálne bude iba jedno zo 150 detičiek postihnuté DS.
Je potrebné počkať ešte na výsledky skríningu v II.trimestri. Tie dve výsledky sa zosumarizujú a až to bude definitívny výsledok vyjadrenia RIZIKA. To znamená, že nám výsledok nehovorí, že to dieťatko bude reálne postihnuté. Budú nutné ďalšie vyšetrenia.

Možnosti následne sú:
1. genetická konzultácia, kde Vám doporučia amniocentézu
2. NIPT (neinvazívne prenatálne testovanie)
3. morfologický ultrazvuk v 20 gt.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník