Môžem hnedý výtok vôbec považovať za menštruáciu?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

koncom leta som užila tabletku Ellaone. Odvtedy som mala poriadnu menštruáciu len raz. Avšak pravidelne - každý mesiac mám hnedý výtok, ktorý trvá 2 - 3 dni. Pred jej užitím som to nemávala, no mávala som nepravidelný cyklus (pravdepodobne PCOS).

Priebežne som si robila tehotenské testy, ktoré boli negatívne a na ultrazvukovom vyšetrení nebolo tehotenstvo vidieť. Som trošku bacuľatá, a tak by som nevedela asi posúdiť zmeny na tele, i keď by som čisto teoreticky išla už do 6. mesiaca.

Mohla, prosím, táto tabletka spôsobiť úplnú zmenu cyklu?

Resp. môžem hnedý výtok vôbec považovať za menštruáciu?

Je ho málo, no pred ním som mala akoby predmenštruačné príznaky.

Mohlo jej užitie toto všetko spôsobiť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

urgentná antikoncepcia môže mať za následok nepravidelnosti cyklu. Obvykle sa však časom spontánne upravia.

Pokiaľ je špinenie v pravidelnom intervale, je ho možné považovať za menzes. Uistiť sa viete vyšetrením u gynekológa, ktorý zmeria výšku sliznice maternice v druhej polovici cyklu. Pokiaľ je v cykle nedostatok estrogénov, sliznica nenarastie na dostatočnú výšku a menzes je slabučký. Riešiť je to ale potrebné iba v prípade plánovania gravidity.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník