Môžem mať meškanie menzesu kvôli antibiotikám alebo infekciám?

Zodpovedané
6. jan 2022

Dobrý deň,

5 dní mi mešká menzes a dnes mi bol z výteru zistený streptococcus agalactiae. Ku gynekológovi sa dostanem až o týždeň. Ešte tak dlho mi nikdy nemeškala menštruácia. Mám aj citlivé prsia.

Čo mi odporúčate?

Mala by som sa liečiť v závislosti od eventuálneho tehotenstva?

Môže aj táto infekcia spôsobiť meškanie/vynechanie menštruácie?

Pred 1,5 mesiacom som užívala Amoxycyclin na silné prechladnutie. Pred 3 týždňami Doxycyclin na ureaplasma parvum. Pred týždňom Prokanazol 4tbl.

Môže aj to kvantum liekov ovplyvniť meškanie/vynechanie?

Už veľmi dlho plánujeme tehotenstvo. Aj v CAR už to máme rozbehnuté, v januári máme naplánovanú IUI. Testovať plánujem v piatok.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že Vám mešká menzes pre pozitívnu kultiváciu z pošvy.

Príčinou bude tehotenstvo, alebo do úvahy prichádza aj cysta vaječníka. Ale ako píšete, k meškaniu menštruácie mohlo dopomôcť aj užívanie antibiotík.

V prípade, že nemáte žiadne ťažkosti, Streptococca liečiť netreba. Je veľká pravdepodobnosť, že sa rekolonizuje z tráviaceho traktu. V prípade gravidity o liečbe rozhodne Váš ambulantný gynekológ.

Držím Vám palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník