Môžem si dať Gynazol v 1. trimestri?

Zodpovedané
3. aug 2022

Dobrý deň,

prosím môžete mi poradiť? Lekár mi dnes povedal, že mám mykózu a napísal mi Gynazol. V letáku je ale uvedené, že sa masť nesmie užívať v 1. trimestri.

Ja som momentálne v 8. týždni, mám ho použiť alebo nie?

Toto je moje 3. tehotenstvo 2x som potratila, tak sa bojím aby mi to skôr neuškodilo. Momentálne užívam Clexane 0,2 a Progestanelle 200 mg 2x denne.

Ďakujem. ♥️

Dobrý deň,

Gynazol sa nemá v priebehu prvého trimestra užívať pre dokázanú reprodukčnú toxicitu u zvierat. Štúdie na tehotných ženách neboli realizované.

Možná je liečba napríklad Nystatínom, ktorý sa z miesta podania nevstrebáva (voľnopredajný s touto účinnou látkou je Fungicidin). Prípadne Clotrimazol. Nahradila by som Gynazol radšej jedným z týchto preparátov.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník