Môžem vysadiť Progestanelle v 3. trimestri?

Zodpovedané
11. júl 2021

Dobrý deň,

som v 31. týždni a bol mi predpísaný Progestanelle. Večer 2x 100ku. Pochopila som to tak, že ho mám ako dodatočnú liečbu k čipkom a krému na mykózu, keďže po týždni neustúpila (Nystatin, Clotrimazolum).

Mám nameraný 3,7 krčok a pani doktorku znepokojilo, že hlavička bábätka je už teraz veľmi nízko v panve. Zakázala mi cvičenie a dlhé cestovani. Pokračujem 3x1 mg ako doteraz.

Bojím sa, že keď vysadím Progestanelle, tak sa mi spustí pôrod. Keďže som asi dostala mykózu, že mi povedala, že ak nebudem cítiť zlepšenie, tak vysadiť. A ak budem cítiť zlepšenie, tak mi predpíše ďalší. Nemám ani presne definované, že koľko ho mám brať. Mám 30 tabletkové balenie, t.j. 15 dní. Začala som ho užívať, ale zvažujem kedy a či vlastne ho aj vysadiť.

Môže sa Progestanelle v 3. trimestri vysadiť?

A ak chcem radšej proaktívne ležať s vyloženými nohami aspoň určitý čas za deň, nevadí že ležím na chrbte?

Nepridusím bábätko?

Ďakujem

Dobrý deň,

progesterón vaginálne sa predpisuje vo vyšších štádiách tehotenstva ako prevencia predčasného pôrodu. Obvykle sa užíva 200 mg 1xdenne večer do 36 gt. tehotenstva. Najdôležitejší je však prísny kľudový režim, pokiaľ je hlavička príliš nízko. Ideálne je ležať s vyvýšenou panvou /teda podložiť spodné nohy postele/, aby sa bábätko tlačilo opačným smerom a nie do panvy. Tiež užívajte Magnézium minimálne 3x1 tabletku denne.
Progestanelle Vám mykózu určite nevylieči.

Ku koncu tehotnosti sa doporučuje ležať skôr na boku, avšak ak sa Vám leží dobre na chrbte, nepociťujete nevoľnosť, nedýcha sa Vám zle, nebúši Vám srdce, nepotíte sa, tak sa má dobre aj Vaše dieťatko.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník