Môžu baktérie ovplyvniť plod?

Zodpovedané
8. nov 2021

Dobrý deň,

mávam časté mykózy. Trvá to už rok a opakujú sa skoro každý mesiac. Gynekoĺóg mi bral viackrát stery a nikdy neukázali nič okrem mykózy. Až teraz mi vyšla E.colili a ešte nejaká, ktorej názov neviem. Vraj obidve sú z čriev.

Momentálne som v 7. týždni.

Mohli tieto baktérie poškodiť plod po oplodnení?

Gynekológ mi nechce dávať liečbu. Chce počkať pokým bude tehotenstvo isté.

Môže to ohroziť plod?

V septembri som potratila pravdepodobne kvôli mykóze.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že ste potratili kvôli mykóze. Prvý trimester je z hľadiska vývoja plodu veľmi komplikovaný a pokiaľ sa niečo v niektorom kroku pokazí, plod sa prestane vyvíjať a príroda si to väčšinou zariadi sama.

V prvom trimestri je liečba infekcií veľmi citlivou záležitosťou. Snažíme sa vyhýbať sa akejkoľvek zbytočnej medikácii. Pokiaľ je to nevyhnutné, tak liečbu nasadíme.

Keďže píšete, že sa jedná o črevné baktérie, môže ísť aj o kontamináciu. Dôverujte svojmu gynekológovi, ktorý najlepšie pozná Váš zdravotný stav. Zjavne má dôvod prečo takto postupuje.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník