Nemala by som byť viac sledovaná, keď mám nález na placente?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

somv 32. týždni plus 4 dni a pred dvomi mesiacmi som prekonala Covid-19 (ťažší priebeh). 2 ultrazvuky v rámci poradni u môjho gynekológa boli v poriadku. Až fetálny screening odhalil, že mám prietoky na hrane RI: 0,73, PI: 1,29, S/D 3,66 HR 133 bpm, PI 1,9. Zároveň mi povedal, že moja placenta je typ II/III s početnými hyperechogennými bodmi.

Vraj to môže byť Covidom. Predtým som mala typ I bez nálezu. Váha malej je zatiaľ v poriadku - 1 840 g. Doktor mi odporučil začať brať Magnerot 3x 2 tabletky a kontrolu o týždeň. Po týžni mi povedali, že prietoky sú v norme. Hodnoty som mala: RI: 0,69, PI 1,2, S/D 3,2, HR 143 bpm.

Ďalšiu kontrolu mi už nedali a ani k placente sa nevyjadrili.

Nemala by som byť viac sledovaná?

Mám brať magnézium v takých vysokých dávkach?

Budem mať predčasný pôrod?

Je šanca, že placenta vydrží do konca?

Ďakujem

Dobrý deň,

prietoky boli na daný týždeň tehotenstva kedy boli prvýkrát merané tiež v poriadku.

Je pravdou, že po prekonaní Covidu-19 bývajú pozorované zmeny na placente. Obvykle sa ale nič nedeje, ženy porodia pekne v temríne bez komplikácií. Nález som ale nevidela, preto závažnosť a pravidelnosť kontrol posúdiť neviem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník