PCOS a nepravidelný cyklus. Mám žiadať hormonálnu liečbu na otehotnenie?

Zodpovedané
23. sep 2021

Dobrý večer,

chcela by som poradiť ohľadom môjho problému. Mala som nepravidelnú menštruáciu a s manželom sme sa snažili o dieťa. Začala som to teda riešiť s mojim gynekológom a on mi na základe ultrazvuku zistil, že mám PCOS. Následne mi nasadil Duphaston a Clostilbegyt.

Tieto lieky som brala pár mesiacov až kým som otehotnela. Počas užívania liekov som mala pravidelný menzes. Porodila som, ale po pár dňoch mi dieťatko zomrelo pre vývojovú vadu.

Od pôrodu ubehlo 6 mesiacov. Menštruáciu po pôrode som mala pravidelnú. Prvý cyklus po pôrode bol 28 dňový a potom každým cyklom sa ten cyklus zvyšoval až po kým som nemala 33 dňový. A potom žiadny. Už mesiac som nemala menštruáciu. Tehotenské testy sú negatívne a cítim, že zase nie je niečo v poriadku s cyklom.

S manželom sa zase snažíme o dieťatko.

Ako máme ďalej postupovať?

Mám zase navštíviť svojho gynekológa, aby mi nasadil hormonálnu liečbu na otehotnenie?

A čo ak sa to už nepodarí?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí čo sa Vám stalo.

V prípade, že máte diagnostikované PCOS, bude pravdepodobne nutná opätovná stimulácia ovulácie Clostilbegytom.

Dobrá správa je, že sa Vám už raz takto podarilo otehotnieť, takže je veľká šanca, že sa opäť podarí. Vyskúšate dva liečebné cykly a pokiaľ by sa nepodarilo, je na mieste vyhľadať centrum asistovanej reprodukcie, kde už vedia ako ďalej postupovať.

Veľmi Vám držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník