Podľa čoho sa určuje dĺžka tehotenstva?

Zodpovedané
4. aug 2022

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, podľa čoho sa určuje dĺžka tehotenstva?

Či je daná len všeobecne v lekárstve alebo je ukotvená aj vo vyhláške, či zákone. Všade čítame, že to je 40 týždňov +-. Potrebovali by sme to kvôli sociálnej poisťovni.

Ďakujem.

Dobrý deň,

dovŕšený 40 gt. je termín vypočítaný podľa PM. Je normálne porodiť +-2 týždne okolo termínu pôrodu (pre možný posun ovulácie).

V dokumentácii pre sociálnu poisťovňu je nutné vyplniť predpokladaný termín pôrodu určený gynekológom, ktorý je stanovený podľa PM, prípadne ultrazvukom (napríklad ak žena neuvedie termín poslednej menštruácie).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník