Podozrenie na mikrocefáliu v 25. týždni. Aké majú byť hodnoty?

Zodpovedané
2. dec 2021

Dobrý deň,

na kontrole v 25. týždni mi zistili, že hlavička je menšia. Bola 10, teraz je pod 1 percentil. Ide o podozrenie o mikrocefáliu. Odoslali ma na špeciálne pracovisko.

Je to veľký skok?

Po 5 dňoch hlavička nepodrástla.

Aké by mali byť hodnoty?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hlavička by mala odpovedať danému týždňu tehotenstva, v ktorom aktuálne ste. Malé odchýlky sú ešte možné.

Pokiaľ je veľkosť hlavičky výrazne menšia, tak je potrebné absolvovať minimálne špecializovaný morfologický ultrazvuk a odber krvi na infekčné ochorenia.

Mikrocefália môže byť súčasťou niektorých syndrómov, alebo vzniknúť vplyvom intrauterinnej infekcie.

Po doplňujúcich vyšetreniach bude všetko jasnejšie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník