Pomôže mi antikoncepcia pri liečbe akné?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

bola mi predpísaná antikoncepcia Zlynda - tu v Rakúsku Lyzbet. A to kvôli tomu, že si to vyžiadala kožná, aby som mohla brať tabletky na akné. Nerobila mi odber krvi. Keď som jej ukázala výsledky z odberu a uvidela, že mám zvýšené pečeňové hodnoty, tak to neriešila a predpísala mi HAK.

Čo si myslíte o tejto antikoncepcii?

Fajčím jednu krabičku denne, povedala som to aj gynekologičke. Vraj s touto HAK je menšia pravdepodobnosť na trombózu.

Je to naozaj tak?

Mohla by mi pomôcť na akné?

Všade čítam, že po vysadení sa akné opäť vráti.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Zlynda nie je prvou voľbou pri pomoci s akné, Môže ale čiastočne problém zmierniť, ak prejavy nie sú závažné. Pokiaľ budete užívať vhodne zvolenú antikoncepciu dlhodobo, mohla by Vás zbaviť akné "na dobro".

Ak ste ale mali zvýšené pečeňové enzýmy a ešte aj fajčíte, antikoncepciu by ste nemali užívať vôbec.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník