Prečo lekár nechce operovať cystu?

Zodpovedané
14. jan 2023

Dobrý deň,

budem sa snažiť nejak to skrátiť ale ide o cystu na vaječníku, sledovanú, dlhodobo bez zmeny. Vždy mala okolo 5 cm. Minulý rok v januári ale zrazu narástla na 11 cm operácia sa odkladala pre rôzne okolnosti. Už som mala aj predoperačné urobené, MUDr. vzal aj onkomarkery, našťastie boli ok. Na poslednej kontrole už pred operáciou cysta zmenená znovu na 5 cm, na čo MUDr. povedal, že on je rád, že nechce to veľmi operovať, (nakoľko som po operácii veľkej 25 cm cysty rok 2006, zobrali vaječník pravý aj vajcovod, z druhého tiež kúsok) a že teraz keby vzal túto cystu, musí znovu odobrať z vaječníka alebo vajcovodu, neviem... A proste že aby sme to nechali tak, ok, súhlasila som.

Lenže cysta mi po roku narástla opäť na 9 cm, volala som MUDr. a povedal to isté, že on by to neoperoval, že naruší sa menštruačný cyklus a ja neviem čo ešte. Proste z jeho lekárskeho hľadiska vy možno viete čo mal na mysli, ja neviem. Viete, ja tiež nie som 2x nadšená dať sa operovať. Keby mi zaručí, že sa to nezvrhne na rakovinu, čo mi nezaručí nikto pochopiteľne, tak si to robiť nedám. Kázal mi prísť ukázať po menzese, čo bude začiatkom februára.

Neviem, čo by ste vy radili?

Beriem Thyamin agnucaston ale po pravde som skôr rozhodnutá tento raz to dať von, prosím, aký je váš názor za a proti?

Prečo z lekárskeho hľadiska myslíte, že nechce zasahovať veľmi do toho?

Ešte povedal, že je to blízko tenkého čreva, že aby sme nenarobili viac zla ako osohu. Tak ja neviem už.

Ďakujem za každú radu aj váš názor. ❤️

Dobrý deň,

cysta o veľkosti 9-11cm je už indikovaná na operačné doriešenie pre možný vznik komplikácií. Samozrejme je potrebné brať do úvahy aj subjektívne ťažkosti pacientky.

Možné komplikácie, ktoré môžu vzniknúť sú:

  • cysta praskne na "nesprávnom mieste" a nastane krvácanie do brucha, stav je potrebné akútne operačne doriešiť.
  • cysta sa otočí okolo svojej osi, tzv. bude torkvovaná, priškrtia sa cievy a nastanú akútne bolesti. Stav je rovnako nutné akútne operovať.

Následne je vhodné nasadiť hormonálnu antikoncepciu ako prevenciu opätovného vzniku cýst.

Operačným doriešením stavu však minimálne o časť vaječníka prídete, ak nie o celý. Ak plánujete otehotnieť, tak je nutné dôsledne zvážiť ďalší postup. Tiež, nepoznám Váš vek, ale pokiaľ by ste prišli o celý vaječník, tak by ste sa dostali do predčasnej menopuzy a s veľkou pravdepodobnosťou by ste potrebovali substitučnú hormonálnu terapiu. Aj pre zabránenie vzniku klimakterických príznakov a aj ako prevenciu osteoporózy.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník