Prečo mám v 17. týždni tehotenstva výtok z prsníkov?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

od začiatku tehotenstva má trápi tmavo zelený vodnatý výtok z prsníkov, ktorý je z jedného viac a z druhého menej. Všimla som si, že to ide len z jedného mliekovodu. Odber u gynekológa neukázal žiadny problém.

Pred tehotenstvom som brala Clostilbegyt a po otehotnením Duphaston. Pýtala som sa gynekológa ako ďalej, keď porodím a či môžem normálne dojčiť. Povedal, že áno normálne dojčiť.

Príde mi to zvláštne dávať dieťaťu mlieko s prímesou niečoho, čo ani neviem čo je. Som v 17. týždni a už ma začína v prsníkoch aj dosť pichať (väčšinou masáž pomôže). Doktor povedal iba to, že to je asi z hormónov a ďalej to neriešil.

Ako by ste to riešili vy?

O aký problém môže ísť?

Bolo by lepšie to skúsiť odstriekať?

Ďakujem

Dobrý deň,

laktácia sa Vám môže postupne rozbiehať už v skorom štádiu tehotenstva. Ja osobne by som nedoporučovala prsníky stláčať či odsávať ak to nie je nevyhnutné. Myslím si, že sa sekrét postupne vyčíry a nejde o žiadny problém.

V prípade stupňovania “ťažkostí” by som doporučila vyhľadať mamológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník