Prečo mám zvláštne krvácanie po odstránení IUD?

Zodpovedané
18. feb 2022

Dobrý deň,

mám 43 rokov a za sebou jeden pôrod v roku 2017. Pred pôrodom som mala nepravidelný cyklus. Dlho som užívala HAK a celé tie roky to bolo bez problémov.

4.11.2021 mi bolo po 3r okoch odstránené IUD Mirena. Počas tých 3 rokov menzes neprítomný, žiadne problémy. Teda okrem veľmi bolestivých prsníkov a bolesti hlavy (preto som sa rozhodla ho odstrániť).

2 dni po vybratí Mireny nastalo štvordňové špinenie (6. - 9.11.). Následne slabšie krvácanie 26. - 29.11.2021. Potom ďalších 5 dní slabšie špinenie.
Ďalšie slabé krvácanie 25. - 26.12.2021, ďalej iba špinenie 20. - 21.1.2022. Následne od 27.1.2022 tri dni výrazné nepríjemné bolestivé kŕče, nadúvanie, plynatosť. Po bolestiach nastúpil priezračný lepivý výtok.

14.2.2022 nastúpilo slabučké špinenie (tmavohnedá farba, občas prítomné tenké hnedé zhluky naťahujúceho sa charakteru) na ani nie 48 hodín.

Hneď od začiatku prítomné výrazné kŕče v podbrušku, nadúvanie, plynatosť, tlak do konečníka, do pošvy, nepríjemné bolestivé ako keby zvieravé tlaky pri vykonávaní veľkej potreby, nutkanie na stolicu, bolesť až nepríjemný tlak pri sadaní si. Toto trvalo aj ďalší deň v slabšej forme, špinenie takmer vymiznuté.

Znepokojú ma výrazné bolesti a kŕče popísané vyššie. V období 27. - 29.1.2022 a teraz aj pri poslednom špinení 14. - 15.2.2022 aj bolesti pri vykonávaní veľkej potreby. Menzes po celé roky nebol naozaj nikdy sprevádzaný bolesťami.

Je možné uvedené špinenie považovať za menzes, keď nekrvácam?

Môže byť dvojdňové špinenie a tieto posledné bolesti signálom, že niečo nie je v poriadku?

Je potrebné kontaktovať gynekológa?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

začala by som tým, že ste pred uživaním HAK mali nepravidelný cyklus. Aktuálne Vám bolo odstránené hormonálne teliesko a ťažkosti s cyklom sa vrátili. Lenže podľa toho čo píšete nastane špinenie v zhruba pravidelných intervaloch, čo za menzes je možné považovať.

Čo sa ale týka vyššie popisovaných bolestí a tlakov na konečník, bolo by vhodné pre istotu absolvovať vyšetrenie. Mohlo by ísť iba o jednoduchú ovuláciu. Bez vyšetrenia sa objektívne vyjadriť neviem. Kontaktujte preto svojho ambulantného gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník