Prečo mi vyšli zvýšené hodnoty pečeňových testov po hysterektómii?

Zodpovedané
10. okt 2022

Dobrý deň,

koncom augusta som bola na hysterektómii. Pred týždňom som bola na odbere krvi kvôli ročnej kontrole na internej ambulancii a endokrinológii. Z výsledkov mi vyšli zvýšené hodnoty AST 0.65 a ALT 0.58.

Pani doktorka sa ma pýtala, či som brala nejaké lieky od bolesti. V nemocnici po operácii som dostávala niečo do infúzie, ale to len 4 dni a doma som potom brala asi 3 dni kvapky Algifen. Pravidelne užívam Euthyrox 50 a Nebilet. Občas pri bolestiach hlavy Nurofen alebo Paralen. K zvýšeným hodnotám sa už nevyjadrila. Včera som to spomenula svojmu gynekológovi a ten povedal, že to môže byť z narkózy. Predoperačné výsledky boli OK a nikdy som s tým nemala problém.

Čo si o tom myslíte?

Ďakujem.

Dobrý deň,

tie výsledky máte skutočne iba mierne zvýšené. Pri kontrolnom odbere by boli najskôr už v poriadku. O nič závažné neide. Neobávajte sa.

Z akého dôvodu ste ich mala vyššie Vám jednoznačne neviem ani ja povedať. Avšak keď sa zamyslíte, narkóza a lieky od bolesti mohli trošku zaťažiť pečeň.

Môžete si prípadne zakúpiť Essentiale na regeneráciu pečene. Dohodnite si kontrolné laboratórne odbery s obvodným lekárom s dostatočným odstupom času.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník