Prečo sa mi stále skracuje krčok?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

je to moje tretie rizikové tehotenstvo. V prvých dvoch som bola v 29. tt už otvorená, nebola som liečená, iba 1x Utrogestan. Teraz od začiatku tehotenstva užívam 4x denne Utrogestan, plus mi robia výtery každú poradňu, ktoré sú stále zlé, teda je tam aj 12 dní liečba ATB. Napriek tomu sa mi krčok neustále skracuje.

Čo môže byť príčina?

Momentálne som 25. tt a krčok má cca 3 cm. Zažila som oveľa horšie výsledky. No i tak mám obrovské obavy.

Je to už zlý výsledok?

Ďakujem.

Dobrý deň,

základom je adekvátna liečba infekcie a následne by som v rámci prevencie odporučila užívanie vaginálnych probiotík až do konca tehotnosti (napríklad Gynimun intim protect). Okrem progesterónu je tiež vhodné nasadiť Magnézium aspoň 3x1 denne. Ak bruško tvrdne, tak je možné nasadiť ďalšiu liečbu, o ktorej rozhodne Váš gynekológ.

Nález 3 cm nie je práve ideálny v už tak skorom štádiu tehotenstva. Preto nezabúdajte na prísny kľudový režim. Ideálne ležať s vyloženou panvou a vstávať len na toaletu.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník