Prečo sa mi znova objavila E.coli aj po preliečení?

Zodpovedané
28. máj 2022

Dobrý deň,

prosím o radu. Koncom apríla 2022 mi z kultivácie vyšiel nález Enterokok ++, dostala som Framykoinové čipky, stav sa po 6 dňoch nezlepšil, tak som po telef. konzultácii s p. doktorkou dostala Macmirror guľôčky - vklady. Zo začiatku sa mi zdalo, že celkom liečba zaberá, ale po 6 dňoch sa mi stav výrazne zhoršil, tak na 7. deň som si dala Canesten s tým, že som preantibiotikovaná, asi mykóza. Stav sa upravil do 3 dní, mala som pocit zdravia a na 4. deň som si dala Gynoflor.

Na ďalší deň som opäť začala cítiť príšerné pálenie a svrbenie, tak som išla opäť ku gynekologičke, zobrala mi ster, ešte spomínala, že uvidí či vôbec niečo z toho vyjde, lebo sú tam zvyšky vkladov a vyšla E coli ++ a streptokoky. Predpísala mi opäť Framykoin. Už tomu nerozumiem, keď som za celý ten čas liečby nemala ani pomer, ani som sa kúpať nikde nebola, len som sa liečila. Hygienu dodržiavam, prst pri vkladaní si dezinfikujem alpou.

Ako je možné, že z Enterokoku sa vyliečim a E.coli a streptokoky sa tam dostanú aj keď som bola v čase liečby?

A má význam si dávať teraz po skončení menzesu zase Framykoinové čipky, ktoré mi pri Enterok. nezabrali? A znova?

Prosím poraďte mi, som už zúfalá.

Ďakujem.

Dobrý deň,

osobne si myslím, že bola liečba nedokončená a prekombinovaná. Macmiror čapíky sú účinné aj proti kvasinkovej infekcii (tak ako Canesten, ktorý ste po liečbe použili).

Druhá vec sú baktérie, ktoré boli vykultivované. Enterokok je prirodzenou súčasťou tráviaceho traktu. Aj napriek adekvátnej hygiene sa občas stane, že sa dostane do pošvy a premnoží sa (otvory susedia veľmi blízko).
Po preliečení, alebo teda prekombinovanej terapii ste si ale narušili svoju prirodzenú flóru, ubudlo Laktobacilov a baktérie akými sú E.coli a Streptokoky (ktoré tam nájdeme v malom množstve aj prirodzene) sa mohli premnožiť.

Preto by som doporučila poriadne doužívať naordinovanú terapiu, ktorá bola nasadená na základne výsledkov citlivosti a následne po liečbe nasadiť vaginálne probiotiká na obnovu prirodzenej pošvovej rovnováhy.


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám množstvo benefitov. Získajte výhody pre ženy v podobe špeciálnych vyšetrení bez doplatkov a mnoho iných.
www.union.sk/vyhody-pre-zeny