Prečo stále po kyrete krvácam?

Zodpovedané
2. júl 2021

Dobrý deň,

v máji som bola na kyretáži (MA v 11tt, druhy v poradi v rovnakom tt) a spustil sa mi spontánny potrat. Bolo to extra silné krvácanie, odpadla som zo straty krvi, vzali ma do nemocnice. Operačne ma dočistil.

Pred tehotenstvom som trpela neobvykle silným krvácaním (jeden tampón bol na 10 minút). Po kyrete som čakala menštruáciu, ale už viac ako 20 dní slabo krvácam. Pomedzi to som mala týždeň silnejšie krvácanie (i keď oproti predchádzajúcim cyklom nesmierne slabé), čiže si myslím, že to bola aktuálna menštruácia.

Krvácanie je stále síce slabé, ale neustáva. Lekárka mi dala termín až o 3 mesiace.

Prečo stále krvácam?

Ako zastavím krvácanie?

Aké vyšetrenia mám žiadať od doktorky?

Predchádzajúce stavy a opakovaný MA odmietala riešiť.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka krvácania, po zákroku je bežné slabé krvácanie až špinenie 2 týždne. Maternica potrebuje čas, aby sa zahojila. Pokiaľ je to už dlhšia doba, je vhodné kontaktovať svojho gynekológa, ktorý Vás vyšetrí a zistí príčinu krvácania. Navrhne terapiu podľa príčiny.

A čo sa týka opakovaných potratov, ide o veľmi zložitú problematiku.
V prvých 12 týždňoch tehotenstva prebieha vývoj orgánov plodu, pokiaľ sa v niektorom bode niečo pokazí, príroda si to zariadi tým, že sa plod ďalej prestane vyvýjať a potratí sa. Z hľadiska diagnostiky, niektoré pracoviská ponúkajú genetické vyšetrenie vzoriek získaných pri zákroku/pri spontánnom potrate.

Pri záchyte gravidity je však vhodné nasadiť progesterón /Duphaston/Progestanelle/Utrogestan/, ktorý sa užíva minimálne do 12 gt. tehotenstva, kým funkciu produkcie progesterónu neprevezme naplno placenta. Prípadne zvážiť nasadenie Anopyrinu 50-75ug denne alebo nízkomolekulového heparínu v profylaktickej dávke.

Čo sa týka možných príčin, diagnostiky a liečby u Vás, môžeme to zrhnúť takto:
1. Vek matky a kvalita vajíčok -vyššie riziko potratov nad 35 rokov.
2. Vývojové vady ženských pohlavných orgánov - septum, polypy, myómy. Diagnostikuje gynekológ pomocou ultrazvuku/hysteroskopie s následným operačným riešením.
3. Mikrobiálne faktory - infekcie. Diagnostikuje a lieči gynekológ - výter z pošvy, krčka maternice vrátane CHLMU a odberom krvi /STD/.
4. Hematologická príčina - trombofilné mutácie. Diagnostikuje hematológ, ktorý nasadí potrebnú terapiu /nízkomolekulové heparíny/Anopyrin/.
5. Endokrinologické príčiny, ktoré

  • dg. gynekológ - odber hormonálneho profilu v 1. a 14.deň menštruačného cyklu
  • dg. a lieči endokrinológ - odber hormónov štítnej žľazy.

6. Imunologické faktory - diagnostikuje a lieči imunológ.
7. Genetické príčiny - vyšetrenie oboch rodičov.

Nezabúdajme tiež na mužský faktor - kvalita spermií a poruchy spermiogramu.

Dôležitý je tiež životný štýl - obezita, alkohol, fajčenie, stres.

Prípadne je vhodné vyhľadať špecializované reprodukčné centrum.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník