Prečo vlákna z vnútromaternicového telieska netrčia z krčka?

Zodpovedané
30. nov 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Teliesko Jaydess mám zavedené už 6. mesiac a už 2. cyklus po sebe krvácam. Od začiatku menzesu aj 2-3 týždne, pričom prvé mesiace od zavedenia som tento problém nemala.

Problém je, že od včera som mala neutíchajúce bolesti podbruška a krížov, tak som dnes išla k svojmu gynekológovi. Ten zistil, že teliesko je trochu posunuté do krčka. Aj ja sama som doma cítila, že vlákna z telieska sú dlhšie ako obvykle. Gynekológ sa pokúsil teliesko zasunúť hlbšie do maternice a následne aj sonom skontroloval umiestnenie, ktoré už podľa neho bolo dobré.

Predpísal mi Noretisteron na dlhšie krvácanie, ktoré momentálne mám a bolo aj v predošlom cykle. Vtedy však teliesko bolo na svojom mieste pri kontrolnom sone.

Je možné, že vlákna telieska teraz netrčia z krčka?

Resp. som si ich po príchode domov vôbec nenahmatala ako predtým.

Nevadí to a nebude problém potom pri vyberaní telieska?

Lebo raz za mesiac som si teliesko vedela skontrolovať podľa tých vlákien a teraz nebudem mať ako.

Je nejaká možnosť napr. pri ďalšom menzese, že sa vlákna objavia?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite nedoporučujem samovyšetrenie krčka a vláken. Nemá to zmysel.

Teraz je potrebné už len počkať, či krvácanie ustane a či si teliesko nájde svoje stabilné miesto. Čo sa týka vláken, je možné, že boli pridlhé a samovyšetrením alebo tampónom ste si teliesko sama povytiahla. Preto ich gynekológ skrátil. Prípadne sa mohlo teliesko zosunúť nižšie vplyvom silnej menštruácie.

Neobávajte sa, stačia nám na extrakciu kratučké vlákna, prípadne ich lokalizujeme v krčku. Pokiaľ ich nenachádzame a extrakcia sa nám nedarí v ambulantných podmienkach, pacientku odosielame na zákrok a teliesko extrahujeme v celkovej narkóze.

V každom prípade nedoporučujem pohlavný styk do najbližšej kontroly. Tam gynekológ skontroluje lokalizáciu a potvrdí aj antikoncepčnú účinnosť telieska.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník