Aký je Váš názor na krvácanie pri vnútromaternicovom teliesku?

Zodpovedané
29. nov 2021

Dobrý deň,

mám zavedené hormonálne vnútromaternicové teliesko Jaydess už 6. mesiac a po menzese krvácam. Za jeden cyklus krvácam vyše 2 týždňov, potom pár dní mám kľud a príde ďalší menzes. Takto to mám už 2. cyklus, čiže cca až 4. mesiac od zavedenia mi začalo krvácanie po menzese.
Vyzerá to tak, že 5 dní mám klasickú menštruáciu a potom mám ako keby silný svetlo niekedy tmavo červený krvavý výtok. Keď som na malej potrebe, tak zo mňa vypadne skoro vždy malá krvná zrazenina. Stále nosím denné vložky.

U gynekológa som bola minulý cyklus, keď sa mi to stalo prvýkrát a po 10. dňoch mi menzes stále neprestával. Nepomohli mi ani injekcie proti krvácaniu a užívanie Cycloamine. Prešlo to samé po 19. dňoch od začatia menštruácie.

Gynekológ kontroloval teliesko a s ním je všetko v poriadku. Je na svojom mieste. Robil mi aj zápalové stery a všetko negatívne. Chcel mi predpísať nízku dávku estrogénu kvôli tomu, ale ešte sme počkali čo bude ďalší cyklus, ktorý je vlastne teraz.

Aký je Váš názor a skúsenost?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri hormonálnom vnútromaternicovom teliesku je skôr typické slabé menštruačné krvácanie, vo veľkom percente až úplné chýbanie menštruácie. Pokiaľ sa objaví problém s častým či dlhotrvajúcim krvácaním. Je potrebné pátrať po príčine, čo Váš gynekológ jednoznačne urobil.

Skúste sa teda riadiť jeho doporučeniami o ďalšom postupe, kedy vyčerpáte všetky možnosti. Je ale šanca, že Vaše telo netoleruje dané teliesko a bude nutné ho bohužiaľ nakoniec odstrániť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník