Prečo vznikajú anovulačné cykly?

Zodpovedané
29. nov 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Ešte by ma zaujímalo, prečo vznikajú anovulačné cykly?

Ja som ich mala už 2 x po sebe podľa folikulometie. Iné problémy zdravotné nemám, ani bolesti. Lieky neberiem, cyklus je celkom pravidelný.

Ďakujem.

Dobrý deň,

príčina anovulačných cyklov je najčastejšie pri tzv. hyperandrogénnom syndróme - syndróm polycystických vaječníkov. Ďalšími príčinami sú endokrinné poruchy – abormality tvorby a uvoľňovania hormónov (prolaktín, hormóny štítnej žľazy, podmozgovej žľazy…). Anovulácia môže byť aj dôsledkom zlyhávania vaječníkov, ale aj výrazného úbytku na hmotnosti (anorexia), fyzického a psychického stresu. Aj u zdravých žien sa môže občas vyskytnúť anovulačný cyklus.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník