Pred tromi mesiacmi som bola na potrat a som znovu tehotná. Môžem ísť znova na zákrok?

Zodpovedané
19. júl 2021

Dobrý deň,

som po chirurgickom potrate 3 mesiace a som znovu tehotná. Menštruáciu som mala v poriadku, brala som aj antikoncepciu.

Je možné ísť zase na zákrok zo zdravotných dôvodov.

Ďakujem

Dobrý deň,

opakovane možno realizovať umelé prerušenie tehotenstva na žiadosť matky do 12+0 gt. tehotenstva, pokiaľ uplynulo 6 mesiacov a viac od predošlého umelého tehotenstva.

Výnimky kedy možno umelo prerušiť tehotenstvo aj skôr sú:
a) žena už dvakrát rodila,
b) dovŕšila 35 rokov veku,
c) je dôvodné podozrenie, že žena otehotnela v dôsledku trestného činu, ktorý bol na nej spáchaný.

Umelé prerušenie tehotenstva /UPT/ zo zdravotnej indikácie zahrňuje rozličné ochorenia, ktoré by sa mohli v prípade gravidity zhoršiť alebo dokonca ohroziť život ženy. Návrh na UPT v týchto prípadoch dáva špecialista v medicínskom obore, ktorý pacientku lieči a sleduje pre určité ochorenie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník