Priateľ fajčí a pije kávu. Môže to byť dôvod toho, že sa nám nedarí otehotnieť?

Zodpovedané
12. jan 2022

Dobrý deň,

mám 35 rokov a 9 ročného syna. S partnerom sa pokúšame 4 mesiace o mimino, ale nedarí sa nám. Sex máme každý tretí deň a v čase ovulácie. Priateľ fajčí a pije kávu.

Môže to s tým súvisieť?

Ja som bola na vyšetrení a výsledky boli v poriadku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

4 mesiace sú veľmi krátka doba na to, aby ste povedali, že sa Vám nedarí. Zdravý pár otehotnie v priebehu jedného roka pri pravidelnej nechránej súloži (2 - 3x týždenne v rámci celého cyklu).

Pitie kávy nemá vplyv na kvalitu spermií. Fajčenie ale určite nepôsobí priaznivo. Je vhodné prestať fajčiť, nepiť alkohol, mať dostatok pohybu, piť dostatok tekutín.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník