Progesterón a jemné špinenie po serkláži - môže tam byť drobná ranka?

Zodpovedané
21. sep 2022

Dobrý deň,

nedávno mi bola robená serkláž, nakoľko mám insuficienciu krčka, kvôli ktorému aj predošlé tehotenstvo skončilo priskoro. Bol prítomný funneling 15 mm, funkčná dĺžka krčka 20 mm. Končím 19 tt. Od začiatku mám nasadený progesterón, ktorý si vkladám (mala som Amelgen 400 mg čapíky večer a Utrogestan 100 mg ráno perorálne). Po serkláži som prvý deň mierne krvácala, následne dočisťovanie ako špinenie. Prepustili ma do prísneho domáceho režimu, ktorý maximálne dodržiavam, nešpinila som v nemocnici už po 1,5 dni vôbec. Počas toho času som si nemala vkladať progesterón, až doma opäť, ale večer Progestanelle 200 mg. Keď som začala s vkladom (veľmi plytko, obávam sa ísť ďalej kvôli krčku), všimla som si, že ráno na toalete mám prítomný výtok z progesterónu, ktorý je ale jemne sfarbený ako keď som špinila už len. Rovnako cítim v pošve troška výtoku so sfarbenou vlásočnicou pri vkladaní, a to nejdem ďaleko.

Je možné, že ten krčok potrebuje zahojiť, že tam je drobná ranka?

Niekde som čítala, že špinenie môže byť aj dva týždne. Ja počas dňa žiadne špinenie nemám, ani po wc a utretí sa. Kontrolu u gynekológa mám onedlho.

Ďakujem pekne za názor.

Dobrý deň,

ten krčok je krehký, v tehotenstve viac prekrvený a teraz aj čerstvo po zákroku. Serkláž je vlastne steh = šitie na krčku maternice a teda určite potrebuje čas na zahojenie.

Ak by ste mali bolesti, silnejšie špinenie/krvácanie, tlaky v podbrušku či odspodu, prípadne iné ťažkosti vyhľadajte gynekologickú pohotovosť. Dodržujte nariadený režim a liečbu.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník