Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Som v 15. týždni po IVF a mám vydutú hrču v podbrušku. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
13. sep 2021

Dobrý deň,

som v 15. týždni tehotenstva po IVF a už od 6. týždňa som na rizikovom, lebo som pravidelne asi mesiac krvácala. Už som vysadila všetky lieky (Estrofem, Amelgen, Duphaston).

Prvé 3 mesiace som iba ležala, mala nevoľnosti a bolesti. Potom som vysadila lieky a nevoľnosti ustúpili. Ale od tejto doby mám každý deň migrénu. Dnes mám celý deň dole nízko v podbrušku vystúpenú hrču veľkú do hĺbky možno ako jablko. Na dotyk mám pocit, že je to maternica. Ale hrča je nízko. Priamo ešte v zóne ochlpenia a v mieste, kde mi doktor robil naposledy sono už nie je. Tak sa mi nechce veriť, že je maternica taká malá. Dosť ma to aj pobolieva, tak slabo menštruačne.

Mohla mi maternica nejako extrémne klesnúť?

Posledných pár dní som sa po 3 mesiacoch začala hýbať a chodím na krátke prechádzky.

Mám sa obávať a utekať k lekárke, alebo je to normálne?

Je v poriadku, keď mám po mojich komplikáciach kontroly vždy až po vyše mesiaci?

Naposledy mi doktorka dala termín o 5 týždňov. Nikto ma po vysadení liekov na udržanie tehotenstva ani nepozrel a odvtedy mám stále ťažkosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

určite vyhľadajte lekársku pomoc. Bez vyšetrenia neviem žiaľ povedať o čo môže ísť. Je možné, že o nič vážne nejde. Netreba to však zanedbať.

Kontroly sa bežne v tehotenstve, ktoré je v poriadku, dávajú každých 4 - 5 týždňov. Pokiaľ sú ťažkosti, treba vyhľadať gynekológa skôr, ktorý na základe ťažkostí a pridružených ochorení stanoví frekvenciu kontrol. Vo Vašom prípade, podľa toho čo píšete, pokiaľ je od 6gt. tehotenstva krvácanie stabilizované a okrem nevoľností (ktoré sú v prvom trimestri prirodzené) neboli žiadne iné ťažkosti, nebol dôvod dať kontrolu skôr.

Držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník