Som v 17. týždni a mám veľké nevoľnosti a zvraciam. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
23. sep 2021

Dobrý deň,

som v 17. týždni, ale od 7. týždňa zvraciam. Nemôžem jest zeleninu, lebo je mi z nej zle. A ani ovocie nemôžem. Vitamíny som brala, ale bolo mi z nich zle, tak som ich tiež vysadila.

Pani doktorke som hovorila ako mi býva, následne mi predpísala Degan. Vraj užiť iba v nevyhnutnom prípade. Dnes bol ten deň, pretože od včera večera mi je strašne. Všetko ide zo mňa von. Išla som spať totálne prázdna a hladná, lebo nič v sebe neudržím.

Dnes ráno to isté po raňajkách to išlo von a proste som si musela dať jednu tabletku. Celý deň som mala bolesti spodku bruška a bojím sa. Jedla som úplne málinko.

Čo mi odporúčate?

Môžem mať dieťa málo výživy?

Ďakujem

Dobrý deň,

neobávajte sa o dieťatko, výživu čerpá z Vašich rezerv. Niektoré ženy zvracajú bohužiaľ až v takej miere, že stratia na hmotnosti niekoľko kíl, ale neskôr to dobehnú. Obvykle tehotné ženy zvracajú do konca prvého týždňa, niektoré majú tú smolu, že do doby kým sa dieťatko prvý krát pohne.

Určite potrebujete nasadiť diétny režim. V začiatkoch konzumujte iba sucháre s dostatočným množstvom tekutín. Ideálne minerálky, aby ste postupne dopĺňali minerály. Vašou najväčšou hrozbou je dehydratácia.

Následne nedráždivú, ľahkú stravu, nie príliš korenistú.

Môžete tiež skúsiť hneď po zobudení zjesť malý kúsok Bebe keksu. Možno máte nízky cukor a z toho Vám je hneď z rána zle.

Degan si kľudne pri výraznej nevoľnosti dajte, bábätku neublíži.

Ak by bolo veľmi zle, boli by ste dehydratovaná, mali závrate, vyhľadajte najbližšiu pohotovosť. Možno sa hospitalizácii nevyhnete.

Držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník