Sú povinné kontroly pri GDM?

Zodpovedané
24. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich výsledkov. Hodnota nalačno 5,3. Diabetologička mi povedala, že je to zvýšená hodnota. Vraj norma je 5,1. U nás táto doktorka skoro každej tehotnej stanoví GDM.

Bol by problém, keď prestanem chodiť na pravidelné kontroly každé 2 týždne do pôrodu?

Je to strata času. V strave sa snažím obmedzovať, doma si meriam hladinu cukru a ani jedinýkrát som ju nemala ani len približujúcu sa hraničným hodnotám.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bohužiaľ sa hranice normy glykémií neustále posúvajú k nižším hodnotám. Pred pár mesiacmi by bola ešte hodnota 5,3 mmol/l v medziach normy. Otázka by mala byť smerovaná na diabetológa.

Povinná absolvovať kontrolné vyšetrenia nie ste. Buďte ale rada, že je Vaša doktorka opatrná a nechce niečo zanedbať. Niekde postačuje selfmonitoring, iný lekári požadujú realizáciu kontrolných vyšetrení priamo na ich ambulancii.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník