Tri folikuly a vynechanie menzesu. Čo mi je?

Zodpovedané
7. dec 2021

Dobrý deň,

16. novembra som bola u gynekológa a videl 3 malé folikuly. Podľa neho však ovulácia nenastala. Menzes mávam vždy len pomocou liekov.
V novembri som tieto lieky vynechala (Duphaston) a samozrejme menzes nemám.

Prečo?

Mám zvažovať aj tehotenstvo?

Ďakujem

Dobrý deň,

na ultrazvuku sú pri zdravej ovariálnej rezerve pri mladej žene bežne viditeľné drobné folikuly na vaječníkoch. Sú známkou aktivity vaječníkov a možnosti otehotnenia. V strede cyklu (obvykle) jeden narastie viac ako ostatné a prebehne ovulácia.

Pokiaľ Vám menzes prichádza iba pomocou Duphastonu, tak máte v cykle nedostatok hormónu progesterónu. A teda pravdepodobne nemávate ovuláciu.

Skonzultujte Váš zdravotný stav s Vašim gynekológom a preberte ďalšie možnosti ako tehotenstvu napomôcť. Pravdepodobne bude potrebné stimulovať vaječníky hormonálnou terapiou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník