Znamená rozdielna menštruácia po 30tke začínajúci prechod?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

mávam rozdielnu menštruáciu. Od druhého pôrodu pred 1,5 rokom mám rozhádzaný cyklus. Zo začiatku trval 28 - 30 dní a bolo to krvácanie so špinením pred a po cca 10 - 12 dní. Postupne sa cyklus skrátil na 24/26/28 dní. Prvé 2 - 3 dni špiním. Potom mám silnejšie krvácanie cca 4 dni a potom ďalšie 3 - 4 dni špiním. Plus mám hrozné PMS, 2 týždne pred menštruáciou a bolesti v podbrušku počas menštruácie.

Teraz som dostala menzes 3 dni neskôr, čiže po 29 dňoch a len 3. deň špiním väčšinou len pri utieraní. Intímku mám takmer čistú. Menštruáciu mám od 11 rokov.

Môže to byť vekom?

Ide o začínajúci prechod?

Tehotenský test mi vyšiel negatívny. A ešte by som sa chcela opýtať na bolestivý pravý prsník. Zhora smerom k podpazušiu, bolí aj na dotyk. Bolel ma už minulý rok. Bola som na sono, ktoré bolo úplne v poriadku. Prešlo to na 5 - 6 mesiacov a teraz na jeseň to mám znova. Je to pocit ako keby svalovky, vyráža mi to až pod lopatku.

Je potrebné žiadať u gynekológa ďalšie sono?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že je nepravidelný menzes znakom začínajúceho prechodu. Ide skôr o hormonálnu nerovnováhu, ktorej súčasťou sú aj príznaky PMS.

Hormonálne poruchy sa liečia hormonálnymi liekmi, preto konzultujte svoje ťažkosti s gynekológom. Ako doplnkovú terapiu môžete dlhodobo vyskúšať Gynex kvapky na prírodnej báze.

Čo sa týka prsníka, myslím si, že ide skôr o ťažkosti s chrbticou či ramenom vyžarujúce aj do oblasti prsníka. Vyhľadajte preto ortopéda prípadne neurológa. V prípade negatívneho nálezu je určite vhodné doplniť v rámci diferenciálnej diagnostiky aj ultrazvuk prsníkov.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník