Zvýšený tlak, cukor a bolesť v podbrušku - je to kvôli tehotenstvu?

Zodpovedané
7. okt 2022

Dobrý deň,

mám tehotenskú cukrovku ale hodnotu 9,6 som mala len pri glukózovom teste, viac nie. Až včera večer som mala 9,2 a aj tlak čo mávam nižší som mala 140/95/97 a mávam červené líca (horí mi trvá), plus často mám tlak v nose a pocit, že sa mi spustí krv. V noci počas spánku sa zobudím na bolesť ako bodnutie nožom, vždy v jednom mieste na pravej strane dole podbruška, ale stane sa to len občas.

Môže to mať súvis alebo je to len proste tehotenstvom?

Ďakujem.

Dobrý deň,

červené líca + pocit tlaku v nose môže súvisieť s vysokým krvným tlakom. Merajte si ho pravidelne, napríklad 3x denne a v prípade, že budú hodnoty 140/90 mmHg a viac, vyhľadajte ambulantného gynekológa. Rovnako ak by sa pridali opuchy dolných končatín, či porucha zraku (rozmazané videnie, záblesky).

Čo sa týka glykémie, neviem čo ste v ten deň konzumovali, ale rovnako, ak sa pri dodržiavaní diéty objavia vyššie hodnoty, je potrebné informovať gynekológa/diabetológa.

Občasné bolesti v podbrušku vpravo s cukrovkou, ani tlakom nesúvisia. Je možné, že ich pociťujete pri prudšom pohybe bábätka. Ale tiež platí, je vhodné sa dať pri veľkých bolestiach vyšetriť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník