Zvyšuje antikoncepcia Mirena riziko trombózy viac ako klasická tabletková forma?

Zodpovedané
26. júl 2021

Dobrý deň,

po druhom pôrode vyberám vhodnú antikoncepciu a nechcem voliť tabletkovú formu. Rozmýšlam nad Mirenou.

Zvyšuje takáto forma antikoncepcie riziko trombózy viac ako klasická tabletková forma?

Po druhom pôrode mám mierny pokles maternice.

Nebude s tým problém pri vnutromaternicovom teliesku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri miernom poklese maternice problém s nasadením a ani užívaním problém nebýva. Bez vyšetrenia sa však neviem jednoznačne vyjadriť.

Čo sa týka porovnania perorálnej hormonálnej antikoncepcie a Mireny.
Mirena je čisto gestagénna antikoncepcia bez obsahu estrogénov. Volíme ju v prípade, pokiaľ je antikoncepcia s obsahom estrogénov kontraindikovaná. Riziko trombembólie je pri užívaní preparátov s obsahom estrogénov.

Za týždeň sa uvoľní z vnútromaternicového telieska toľko hormónu ako pri užítí 2 tabletiek antikoncepcie a systémová hladina hormónu je minimálna. Pôsobí predovšetkým lokálne.

A má ešte mnoho iných výhod.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník