Ktorý otočný športový kočík je priestranný a má kvalitnú striešku s vetraním?

Zodpovedané
9. aug 2022

Ahoj,

hľadám športový kočík, ktorý spĺňa nasledovné parametre:

  • v smere a aj v protismere,
  • kolesá, ktoré zvládnu horší terén (už mám v tom hokej, čo je lepšie),
  • priestranný (aby vydržal do konca "kočíkového" obdobia),
  • veľká kvalitná strieška s vetraním,
  • len športová časť (bez vaničky).

Po prvej dcére mi ostal Valco Baby Snap 4 Sport Trend Tailormade. Som s ním spokojná, ale teraz chcem určite niečo otočné a vhodné aj na hrboľatý terén.

Aký kočík mi vieš poradiť?

Môžem pripojiť skejt pre staršie dieťa ku športovému kočíku?

Ak áno, aký konkrétny odporúčaš?

Ďakujem

Ahoj,

v prvom rade Ťa trošku zasvetím do dôležitosti materiálu kolies. O tom ako vybrať kočík si môžeš prečítať aj náš podrobný článok. Prípadne si pozri video.

Materiál kolies:

  • Nafukovacie: Sú ideálne na jazdu v teréne alebo po nespevnených cestách, pretože disponujú prirodzeným odpružením, vďaka čomu je ale kočík aj o niečo ťažší. Ich nevýhodou je hlavne riziko defektu.
  • Nenafukovacie s výplňou: Sú totožné s nafukovacími, no nie sú plnené vzduchom, ale gélom, penou alebo majú tzv. vzduchové komory. Sú taktiež vhodné do terénu a ich výhodou je, že sú bezúdržbové. Nevýhodou je, že nie sú prirodzene odpružené ako tie nafukovacie. Kočíky, ktoré majú kolesá plnené gélom bývajú o niečo ťažšie ako tie plnené penou, ale inak medzi nimi nie je žiadny rozdiel.
  • Z tvrdenej gumy: Majú dlhšiu životnosť, sú vhodné do mesta a na nerovný napr. štrkový alebo lesný terén. Do tejto kategórie patria aj silikónové a živicové kolesá.
  • Penové: Sú vyrobené z EVA peny a vhodné do mesta alebo na menej náročné povrchy. Sú mäkké, preto do nich ľahko prenikajú kamienky a piesok, čo môže počas jazdy vydávať nepríjemný zvuk. Kočíky s týmito kolesami sú ľahšie a výrazne lacnejšie.
  • Umelohmotné alebo plastové: Majú kratšiu životnosť a nie príliš dobré jazdné vlastnosti, preto postupne z ponuky predajcov miznú. Nájdeš ich napríklad pri lacnejších golfových kočíkoch. Postupne sa nahrádzajú silikónovými, živicovými a tvrdenými gumovými kolesami. Ich životnosť je totiž o dosť vyššia.

Otočné kočíky bývajú menšie a ťažšie. Málokedy vydržia mamičke až do konca kočíkovacieho obdobia.

Veľmi obľúbeným je model Zopa Quest, ktorý má väčšie kolesá. Tie sú dobre odpružené. Nosnosť sedadla má až 22 kg.

Podobným, ale neotočným modelom je Petite&Mars Street+. Môžeš si ho zakúpiť vo verzií s nafukovacími kolesami. Vtedy je v názve spomenuté označenie Air.

S o niečo tvrdším odpružením je model Baby Design Wave.

A ešte odporúčam pozrieť o niečo drahšie modely Cybex Eezy S+² alebo Cybex Balios M.

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďaľšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally