Ľahký a kompaktný športiak (aj do lietadla), ktorý zvládne vysokých rodičov, opätky, ale aj terén a sneh (odpruženie)

Zodpovedané
1. sep 2020

Ahoj Eli,

chcela by som ťa poprosiť o radu, mala som doteraz dvojkombi Anex Sport, čo je za mňa najlepší kočík z hľadiska zvládania terénu - chodili sme s ním po lese, dolu kopcom, na korčuliach atď... No ako nám ale krpec vyrástol, ostal veľmi ťažký. Konštrukcia má cca 11 kg, sedačka okolo 2-3, dieťa vnútri 7,5 a hneď je to 20 kíl, čo je na manévrovanie už náročné, preto chcem pre neho nejaký ľahký a ultra skladný kočík.

V blízkej budúcnosti budeme cestovať lietadlom, teda by mal spĺňať to, že sa dá poskladať na veľkosť príručnej batožiny a predáva sa aj s taškou.
Zároveň by mal byť vysoký - veľmi sa mi priečia tie hračkárske kočiare, čo majú sedadlo 15 cm od zeme, obaja s manželom sme vysokí a ja nosím rada vysoké opätky, takže potrebujem, aby mal výšku okolo 110 cm a viac.

Ďalšou požiadavkou je ľahké skladanie (jednou rukou) a to, aby zvládol sneh (budeme sa sťahovať do snežnej krajiny), takže veľmi dobré odpruženie kolies.

Veľmi sa mi páči Anex Air-X či Asalvo Cabin (ten sa bohužiaľ nikde nedá kúpiť), takisto mi prišiel celkom fajn Chipolino Move On, avšak je veľmi široký na môj vkus. Takisto celkom v pohode vyzerá CBX Etu Plus (Etu má menšie kolesá). Bumprider Connect je úplná topka, len neviem, či zvládne sneh na chodníkoch. Easywalker vyzerá ako riadny tereňák, no zas ten mi príde až príliš predražený a neviem, či nie je príliš ťažký, to som nepozrela.

Vieš mi poradiť, ktorý by bol najlepší, prípadne dať nejaký vlastný tip?

Vopred ďakujem veľmi pekne

Ahoj,

tvoja otázka vo mne vyvoláva veľmi zmiešané reakcie a trošku neviem, čo tu povedať. Totiž, kočíky do lietadla sú proste kočíky cestovné. Na to presne sú robené, to je ich priorita. Zmenšená je celková veľkosť, kolesá, zjednodušené sedadlo, odpruženie. Všetko s cieľom zminimalizovať veľkosť po zložení.

Preto ja osobne na ťažký terén neodporúčam absolútne žiaden z nich. Nie sú na to robené a časom sa zničia. Rovnako čakať tie 13 až 15 cm kolesá, že prejdú snehom nie je reálne. Budú sa zasekávať, zabárať, spoje sa zaplnia snehom a budeš ich za sebou ťahať. Nehovoriac o tom, že menšie, užšie sedadlá budú s fusakom natesno, aj materiály a strieška nebude nejaká zimná. Ako veľmi príležitostná, alebo núdzová vec ok, ale ako plánovaný kočík do lietadla .AJ na zimu je to nereálne. Ak mám niečo poradiť, buď si zaobstaraj kočíky dva - zima-vonku a cestovanie. Alebo jeden radšej väčší a ten si ber do lietadla tak, že ti ho naložia pri vstupe samostatne (odložia) - niečo ako Baby Jogger City Mini GT2.

Baby Jogger City Mini GT2

Z takých schopnejších s väčšími kolesami každopádne poradím Cybex Eezy S+2, ale zasa to už nesadne do všetkých rozmerov príručných batožín a s najväčšou pravdepodobnosťou ti ho pri nástupe vezmú/odnesú.

Cybex Eezy S+

Kuk aj Elodie Details Mondo - zaujímavý a šikovný. Rátaj tu s menším kočíkom (určite nie 110 cm, ale zvládne ich aj vyšší rodič). A rovnako s nevhodnosťou do snehu. V snehu budú mať problémy aj podstatne väčšie kočíky. Myslím to dobre, mala by si to vedieť. Budeš potrebovať väčší a ideálne aj drahší kočík, aby ste to v snežnej krajine ustáli.

Elodie Details Mondo

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli