Odpruženie kolies u kočíka - ako veľmi zaváži?

Zodpovedané
19. máj 2020

Zdravím,

všimla som si, že niektoré športové kočíky majú odpruženie kolies, ale našla som aj také, čo to nemajú (napr. Valco Snap 4). Chcem sa opýtať, o čo ide, resp. aký je rozdiel medzi kočiarom, ktorý má odpružené kolesá a tým, čo nemá.

Ďakujem

Ahoj,

odpruženia je to veľmi veľmi komplikované. Totiž, sú kočíky s odpružením - ale je to len také tlmenie nárazov. Potom sú (obvykle väčšie) kočíky s odpružením - teda hojdavým, mäkkým odpružením, čo dosť, na jednej strane, uľahčí jazdu, ale na druhej strane je dosť preceňované, lebo nie je, okrem napr. ťažších dedinských povrchov, vyslovene až také potrebné. Maminky by najradšej mali všetko v jednom, malý ľahký skladný pekný kočík, ale zároveň aby pružil, hojdal, tlmil úplne všetko tak, aby to ani nebolo cítiť - to je prakticky nemožné. Preto do mesta, na normálne prechádzky, kľudne aj pár nerovností, ale nie zásadný terén, je úplne postačujúce len to tlmiace, slabšie odpruženie.

A teda potom sú kočíky neodpružené vôbec - ako tebou spomínané Valco. Robia to, v rámci minimalizmu, najmä preto, aby udržali tú fakt nízku váhu, ktorou sú typické. Áno, zaváži to - komfort jazdy sa čiastočne zníži, ale znova pripomínam, že to vyslovene potrebné nie je a ak by si mamičky dali povedať a skúšali pred odsúdením, mnohé by zistili, že drncanie po tráve napr. ich deti naopak uspáva (môj druhý to miloval).
Na druhú stranu, konštrukciu to oslabuje (že sa trasie), a tiež, čím lacnejší a horšie spravený kočík (neodpružený), tým viac hrkálka to je a bude nielen tvrdý pri jazde, ale aj napr. počuť (ale to môže byť, v plastových častiach, byť počuť aj ten s nejakým tým odpružením).

Takže za mňa - treba realisticky zvážiť terén, spôsob jazdy a potreby. Treba tiež zvážiť, či radšej jazdu mäkšiu, ale s ťažším a menej skladným kočíkom, alebo je prioritou ľahký kočík a ostatné bude kompromisom váhy (a aj ceny). Netreba mať nerealistické očakávania ani prehnané horory z tvrdej jazdy, lebo to až taký problém nie je. Veľa tiež závisí od veľkosti a typu kolies (nafukovačky napr. dodajú také prirodzené pruženie aj samy o sebe, aspoň trochu). A aj celkovo kvality materiálov a tvaru konštrukcie (Lková pruží viac napr.). No a nájsť si svoj vlastný stred, s ktorým dokážeš žiť - cenový, výkonnostný, dizajnový, terénny. Ideálne je tiež skúšať (naložený) kočík niekde na predajni, ale nie vždy je to možné. Preto sa zídu aj recenzie, hodnotenia, skúsenosti.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli