Podsedák do auta - áno či nie (pre staršiu, štvorročnú)?

Zodpovedané
26. nov 2019

Dobry deň,

a venujete sa aj detským autosedackam? Chcela by som len vedieť, aký máte názor na podsedak?dcérka má štyri roky a máme ešte druhú malú, ročnú. A zvažujeme, či kúpiť druhu autosedačku, alebo by už stačil tej staršej podsedák?

Ďakujem

Ahoj,

začnem s podsedákom a asi ťa nepoteším. Napriek tomu, že to vyzerá ako super cenovo dostupná, jednoduchá možnosť, za mňa jednoznačne nie. Nie ani pre staršie (8, 10 ročné) dieťa, ale už vôbec nie pre štvorročné.

Vysvetlím prečo. Áno, dieťatko to zdvihne, takže klasický pás by ho nemal uškrtiť pri náraze. Ale inak neposkytuje nijakú, doslova nijakú ochranu, ktoré to štvorročné telíčko potrebuje. Sama mám aj štvorročného syna, a aj šesťročného, ale teda obaja, aj s najmladším (2r.) majú svoje autosedačky - dokonca tri, na sedadlách vzadu. Nevedela by som si predstaviť, kebyže do nás napr. niekto narazí, a náraz z boku, taký nebezpečný, by ich ohrozil a pritom by nemali nijaké istenie zo strán.

Ak už sa chceš presunúť na nejakú autosedačky, ktorá bude kompaktnejšia, ľahší a aj lacnejšia, silno odporúčam Maxi-Cosi Rodi SPS (nám sa veľmi osvedčila) - stojí cez 70 eur cca, v akciách občas aj menej.
Je to najjednoduchšie a bezpečnejšie riešenie pre štvorročnú, až do 12 rokov, resp. až do momentu, keď už autosedačku a ani podsedák nebude treba - postačí pás, ktorý pôjde pekne cez rameno. Naozaj to nezaberá miesto, úsilie, a ani nestojí veľa peňazí. A preto sme ju aj vybrali, keďže sme potrebovali, pri troch deťoch vzadu, niečo čo najkompaktnejšie a zároveň bezpečné. Jasné, že sú aj lepšie, drahšie, prepracovanejšie autosedačky.

Ja sa len snažím dať najakceptovateľnejšie riešenie namiesto navrhovaného podsedáku, ktorý naozaj neodporúčam - videla som crash testy s podsedákom a čo taký náraz takému dieťaťu na podsedáku spôsobí.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli