Aký je Váš názor na dojčenie počas tehotenstva?

Zodpovedané
15. okt 2020

Dobrý deň,

som na začiatku tehotenstva a stále kojim svoje 10 mesačné dieťa. Mlieka mám menej a doktor mi odporučil prestať kojiť. To ja však nechcem.

Aký je Váš názor na dojčenie počas tehotenstva?

Ako zvýšiť tvorbu mlieka počas tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie počas tehotenstva, ak je tehotenstvo normálne a bez komplikácií nie je nebezpečné, pokojne pokračujte. Po pôrode môžete ďalej dojčiť - tzv. tandemové dojčenie.

Je to skvelý zážitok, je veľmi zaujímavé sledovať oboch súrodencov a ich vzájomný vzťah, ktorý spoločné dojčenie môže ovplyvniť. Mlieko sa vždy prispôsobí potrebe mladšieho dieťaťa, takže nemusíte mať obavu, že by starší mladšiemu nejako "uberal".

Ohľadom množstvo mlieka sa príliš nestrachujte. Teraz je ovplyvnené aj hormonálnymi zmenami v tehotenstve. Ak už začínate s príkrmami, nie je potrebné sa obávať, že staršie dieťa bude trpieť.

Dojčite na požiadanie, dávajte príkrmy, strážte stravu a nechajte veciam voľný priebeh. Niekedy sa stane, že staršie dieťa môže dojčenie nejakú dobu odmietať (potom dávajte umelé mlieko podľa odporúčania) a neskôr sa bude chcieť na dojčenie vrátiť. Inokedy sa prirodzene odstaví samo.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová