Časté nočné kojenie u skoro dvojročnej dcéry. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
21. nov 2020

Dobrý deň,

moju malú kojím už takmer 2 roky. Nemali sme žiadny problém, odmalička sa pekne rýchlo napila a bolo. Kojenie ma neobťažuje, preto som plánovala kojiť do samoodstavenia.

Avšak za posledné 2-3 mesiace sa dcérka veľmi často budí v noci na mlieko, posledný mesiac je to horšie a horšie. Fakt často tak, že niekedy som v priebehu jednej pol hodiny aj 3x hore. Momentálne už ale chodím do práce a takéto nočné buntošenie dlhodobo fakt nezvládnem. Už teraz mám na mále.

Je to spôsobené tým, že zrazu nie sme spolu celý deň a v noci si to takto kompenzuje?

Mám podľa Vás šancu na to, že sa to v blízkej dobe ustáli?

Čo by som s tým mohla spraviť?
Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

mamičky si veľmi často dokážu odpovedať na svoje otázky samy. Aj v tomto prípade myslím, že časté nočné dojčenie súvisí s denné odlúčením.

Vaše dievčatko, hoci to treba tak nemusí vyzerať, sa cíti cez deň občas smutno, chýbate jej. Časté nočné dojčenie je vlastne informáciou - mami, občas sa mi zacnie, bojím, sa, že tu nie si, bojím sa, že ťa nenájdem.

Dojčením sa uisťuje o Vašej blízkosti, o tom, že je všetko stále v poriadku. Vo svojom veku si ešte neuvedomuje, kde ste, nevie, či znovu prídete, žije prítomnosťou a v tej vy často nie ste.

Obmedzením nočného dojčenia by ste všetko skôr zhoršila. Skúste si s dcérkou rozprávať o tom, čo ste cez deň robila, rozprávajte jej, ako ste na ňu myslela, ako ste sa na ňu tešila, Skúste popisovať aj úplne bežné veci - ako ste obedovala, išla cez ulicu, telefonovala a pýtajte sa, čo mala a robila ona.

Obávam sa, že ešte nejaký čas to takto môže byť. Dcérinu psychickú pohodu spoznáte podľa toho, že nočné spanie a dojčenia bude opäť v normále.

Skúste samozrejme odpočívať ako to len ide. Pouvažujte na čas i o spoločnom spaní s dcérou. Celú situáciu to môže uľahčiť.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová