Čo okrem koža na kožu môžem urobiť, aby sa dojčenie podarilo?

Zodpovedané
13. sep 2021

Dobrý deň,

prvé dieťa som dojčila 3 mesiace, potom sa prestalo prisávať a 9 mesiacov som len odsávala. A to maximálne 900 ml denne. O mesiac idem rodiť plánovaným cisárskym a bojím sa, ako to bude s dojčením. Veľmi som sa kvôli tomu natrápila.

Môžem si v nemocnici žiadať, aby mi malého nechali čo najskôr a čo najdlhšie?

Čo iné ešte okrem koža na kožu môžem urobiť, aby sa dojčenie podarilo?

Pomôže odsávanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

je skvelé, že sa chcete pripraviť. Predbežne si skúste nájsť kontakt na LP v okolí, aby ste ju mohli kontaktovať po návrate z pôrodnice. Veľmi Vám všetko uľahčí v prípade problémov.

Po cisárskom môže laktácia prísť neskôr a rozbiehať sa môže postupne. Preto neponáhľajte, buďte trpezlivá. A ak vám váš stav dovolí, skúste byť s bábätkom čo najskôr a prikladať ho čo najčastejšie. Vždy na obe prsia, koža na kožu. Dojčite tak často a tak dlho, ako bábätko bude chcieť. Keby neprospievalo, skúste dokrmovať ideálne cievkou pri dojčení - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/.

Akonáhle sa mlieko začne tvoriť, opäť prikladajte. Vyhnite sa cumlíku a buďte s bábätkom čo najviac v kontakte.

Moc držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová